5 powodów, przez które Twoja oferta nie sprzedaje
Zapytaj naszego konsultanta o opinię
Tekst na stronie WWW jest ofertą sprzedażową. Teoretycznie każdy o tym wie. W praktyce content często zastępuje jedynie lorem ipsum. Kiedy klient go przeczyta, nadal nie wie, co zyska, jeśli skorzysta z prezentowanej usługi lub produktu. Dlaczego tak jest? Jakie błędy powodują, że użytkownicy strony nie zmieniają się w klientów? Odpowiedź w dzisiejszym artykule
5 powodów, przez które Twoja oferta nie sprzedaje
Piszesz o cechach, a nie o korzyściach
Twój potencjalny klient chce zjeść zupę, a nie kupić garnek. To oznacza, że nie interesuje go produkt jako taki, ale to, co dzięki niemu zyska. Dlatego zawsze pisz o cechach w kontekście korzyści, np. dzięki temu, że ten produkt ma cechę X, klient zyska Y. Powiedzmy, że sprzedajesz samochód, który ma 500 koni mechanicznych. Laikowi niewiele to mówi. Niby ma świadomość, że to dużo, ale nic więcej. W takiej sytuacji warto pokazać korzyść na przykładzie z życia klienta: ten samochód ma 500 koni mechanicznych. Dzięki temu, czterdziestokilometrową trasę z pracy do domu, możesz pokonać maksymalnie w X minut. Pamiętaj, że cecha nie zawsze obroni się sama. To płynąca z niej korzyść zachęca do zakupu.
Jak sprawdzić, czy Twoja oferta naprawdę jest Twoja? Sprawdź, czy pasuje na stronę konkurencji. Jeśli tak, koniecznie ją popraw. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta — ponieważ niczym się nie wyróżniasz. A to znaczy, że nie dajesz klientowi powodu, aby skorzystał z Twojej oferty, a nie z usług kogoś innego. Znajdź swoją unikalną propozycję sprzedaży. Wartość, którą klient otrzyma tylko u Ciebie. Możesz oprzeć na tym nie tylko ofertę, ale i cały marketing. Dobrym przykładem jest tutaj Zalando, którego unikalna propozycja sprzedaży to 100 dni na zwrot towaru. Znajdź coś takiego u siebie i wyeksponuj tę wartość.
Używasz słów, które nic nie znaczą.
Są to takie przymiotniki jak: “profesjonalna”, “najwyższa jakość usług” czy “szybko”.
Nie chodzi o to, żeby wcale ich nie używać. Możesz, pod warunkiem, że nastąpi po nich jakiś ciąg dalszy. Co to znaczy “szybka wysyłka”? 24h czy 2 dni? Zamiast używać słów, które każdy może dowolnie interpretować, operuj konkretami.
Dopadła Cię klątwa wiedzy
Jak sprawdzić, czy Twoja oferta to efekt klątwy wiedzy? Taki tekst poznasz po branżowym slangu; po określeniach, które dla Ciebie są zrozumiałe, ale dla potencjalnego klienta już nie. Przypuśćmy, że promujesz kurs z reklamy na Facebooku dla początkujących. W ofercie możesz napisać, że po kursie klient zacznie e tworzyć reklamy, które będą konwertować. Jest korzyść? Jest, ale czy słowo “konwertować” będzie zrozumiałe dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z Facebook Ads. Może się zdarzyć, że część potencjalnych klientów nie zrozumie Twojego komunikatu. Dlatego, jeśli chcesz użyć jakiegoś terminu, dodaj do niego wyjaśnienie, według schematu:[termin], czyli [wyjaśnienie]. Jeszcze lepiej, gdy użyjesz prostych słów, bo to one najlepiej sprzedają.
Nie wiesz dla kogo piszesz
No jak to do kogo? Mój produkt (usługa) są jest wszystkich. Takie myślenie to pułapka. Kiedy coś piszesz, musisz wiedzieć, do kogo kierujesz komunikat. Ten punkt to podsumowanie poprzednich. Jeśli nie wiesz, kto jest odbiorcą Twojej oferty, taki tekst nie będzie sprzedawał. Dlaczego? Po pierwsze — nie wiesz, co jest ważne dla Twojego potencjalnego klienta. A to oznacza, że trudno będzie Ci zmienić cechy produktu na korzyści. Po drugie — będzie Ci trudno dopasować język i styl oferty do odbiorcy. Dlatego, zanim usiądziesz przed komputerem, stwórz profil swojego idealnego klienta. Dzięki temu napiszesz skuteczny tekst sprzedażowy. Taki, który będzie odpowiedzią na problemy i potrzeby potencjalnego klienta; będziesz mówić jego językiem. A wtedy istnieje duża szansa, że przeczyta Twoją ofertę do samego końca i z niej skorzysta.
5 powodów, przez które Twoja oferta nie sprzedaje — podsumowanie
Pomyśl o tekście ofertowym, jako o kluczowym elemencie marketingowej układanki. Bez względu na to, czy inwestujesz w SEO, w Google Ads, czy w reklamę na Facebooku, użytkownicy ostatecznie trafiają na Twoją stronę WWW. To tutaj klient podejmuje decyzje o zakupie. Jeśli Twoja oferta go nie przekona, to tak jakbyś wyrzucił do kosza cały budżet marketingowy. Stać Cię na to? Jeśli czujesz, że pisanie to nie Twoja bajka, oddaj pióro specjalistą. Dobry tekst to inwestycja, która szybko Ci się zwróci.
Zapytaj naszego konsultanta o opinię
Popularne wpisy:
ctr content grupa docelowa backlinks google cache canonical frazy kluczowe google panda pingwin google posty na fb crawler
pozycjonowanie stron pozycjonowanie stron Toruń marketing szeptany reklama na facebooku data center agencja seo pozycjonowanie wrocław pozycjonowanie rzeszów pozycjonowanie stron ile kosztuje jak wypozycjonować stronę pozycja strony w google google seo pozycjonowanie długi ogon filtr google pozycjonowanie stron Radom internal wyszukiwanie głosowe google pozycjonowanie stron za granicą pozycjonowanie Białystok trust rank pozycjonowanie google maps blog o marketingu