Jak pisać angażujące posty na facebook?

Skoro prowadzisz własny biznes, to na 99% masz również firmowy profil na Facebooku. Świetnie, ale skoro już założyłeś fanpage, warto zaplanować, co będziesz na nim publikował. Celowo mówimy o planowaniu, ponieważ prowadzenie firmowego fanpage’a to nie jest “wrzucanie” posta od czasu do czasu. Systematyczność oraz umiejętność zaangażowania odbiorców — to klucz do sukcesu w social media. No dobrze, ale skąd brać pomysły na atrakcyjny i angażujący content? Oto kilka naszych sprawdzonych pomysłów.

10 pomysłów na angażujące posty na facebook

Od czego warto zacząć?

Zanim zaczniesz pisać jakiekolwiek posty warto przeanalizować i zaplaniować parę ważnych aspektów takich jak:

Analiza Konkurencji facebook

Sprawdź swoją bezpośrednią konkurencję. Ile postów w miesiącu dodają? Jak często to robią? W jakich odstępach czasu? O jakiej tematyce są te posty?.

Tematyczność postów na facebook

Dzięki analizie konkurencji będziesz mógł wyciągnąć wnioski i dobrać odpowiednie rozwiązania dla Ciebie. Najlepiej jest zaplanować tygodniową rozpiskę postów. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że idealna proporcja wynosi 3 publikacje w tygodniu to warto zadbać o ich tematyczność. Poniżej dowiesz się o tym jak pisać angażujące posty na facebooku, jednak zawsze możesz je wcześniej zaplanować, dla przykładu:

Poniedziałek – udostępniamy informacje o najnowszych artykułach blogowych

Środa – Historia sukcesu Twojego klienta

Piątek – Post z życia Twojej Firmy

Wiadomo, że dla każdego tygodnia owa rozpiska może być inna ponad to jeśli mamy idealny post z cyklu „real time marketing” to warto dodać go poza planem. Poniżej poznasz 10 pomysłów na angażujące posty na facebook:

 

Wykorzystaj real time marketing na facebook

Bądź na bieżąco! Obserwuj i wykorzystaj, to co dzieje się wokół nas. Zrób dobry research. Komentuj aktualne wydarzenia z przymrużeniem oka, ale zawsze staraj się nawiązywać do swojej branży lub marki. Działaj szybko, ponieważ w strategii tej liczy się aktualność i świeże spojrzenie. Zobacz, jak robią to najlepsi, np. IKEA.

Jak pisać angażujące posty na facebook

Zajrzyj do kalendarza świąt nietypowych

Nie ograniczaj się do świąt, które obchodzą wszyscy, np.  do walentynek. Twój post zginie w morzu czerwonych serduszek i nikt go nie zauważy. Może zainspiruje Cię światowy dzień pizzy albo komara, a Twój post stanie się prawdziwym hitem (materiałem viralowym).

10 pomysłów na atrakcyjne posty na facebook - kalendarz świąt nietypowych

Nagrywaj materiały wideo na facebook

Pomysłów na materiał wideo jest wiele. Możesz nagrać podcast w którym pokażesz, jak stosować produkt, który sprzedajesz. Z kolei, w relacji na żywo warto poinformować o jakimś ważnym wydarzeniu z życia firmy, sukcesie, współpracy z nowym klientem lub obecności na konferencji.

Angażujące posty na facebook - facebook live

Publikuj infografiki na facebook

Na ogół, internauci nie lubią długich i skomplikowanych treści. Infografika to wiedza w pigułce. Użytkownicy Facebooka bardzo chętnie dzielą się tego typu treściami, ponieważ bardzo szybko mogą ocenić, czy materiał jest dla nich przydatny.

Infografika na facebook

Zamieszczaj cytaty, sentencje

To kolejny przykład materiałów viralowych, czyli takich, które są udostępniane masowo przez użytkowników portalu.  Pamiętaj o tym, aby taki cytat łączył się w jakiś sposób z Twoja działalnością. Oczywiście, z tego typu postami nie należy przesadzać.

Pomysły na nagażujace posty na facebooku - cytaty

Dziel się artykułami z bloga na facebooku

Wpis blogowy to gotowy pomysł na post. Oprócz linku możesz umieścić w poście, najciekawszy fragment artykułu albo poinformować czytelników, czego dowiedzą się, jeśli zdecydują się przeczytać całość.

Wpisy Blogowe jako pomysł na angażujące posty na facebook

Generuj dyskusje na facebooku

Twórz materiały które na celu mają wywoływać interakcję Twojego odbiorcy. Posty, którym towarzyszy dyskusja, tzn. sytuacja, w której użytkownicy odpowiadają wzajemnie na komentarze, uzyskują duże zasięgi i są wysokie oceniany przez algorytm Facebooka.

Dzieje się tak, ponieważ jego twórcy zależy, aby na portalu pojawiały się wartościowe treści. Takie, które budzą zainteresowanie. Walczy natomiast ze sztucznym “podbijaniem” zasięgów, poprzez oznaczanie osób pod postem lub zbieranie polubień, dzięki głosowaniu reakcjami.

Pomysł na angażujacy post na facebooku

Poproś o opinię na facebook

Prawda jest taka, że każdy z nas jest ekspertem. Po prostu lubimy doradzać. Jeśli więc szukasz nazwy dla nowego produktu albo zastanawiasz się, czego powinien dotyczyć kolejny wpis na blogu, zapytaj o to osoby, które polubiły Twój fanpage. Zamiast głosowania reakcjami, użyj ankiety. To bardzo przydatna funkcja, z której pewnie rzadko korzystasz.

Angażujacy post na facebook - tworzenie ankiety

Pokaż  swoją firmę “od kuchni” na facebook

Nie wszystko musi być zawsze robione na poważnie. Pokaż dzień z życia firmy. Przedstaw swoich pracowników, opowiedz, o tym, co robią, gdy już wychodzą z biura.

Zabieraj głos w ważnych sprawach

Szczególnie jeśli dotyczą one Twojej branży. Dzięki temu Twoja marka będzie rozpoznawalna, a z czasem stanie się synonimem danej branży.

Pomysły na pisanie postów na facebook

Oddaj fanpage swoim fanom

Niech tworzą go razem z Tobą. Historia sukcesu Twojego klienta, jego opinia, czy zdjęcie. Takie posty zawsze wzbudzają emocje, a co za tym idzie — bardzo dużo komentarzy. Co więcej — dzięki temu budujesz dowód społeczny. Każdy z nas lubi przecież historie z happy endem.

Pomysły na angażujące posty

Angażujące posty na facebook— podsumowanie

Jeśli chcesz publikować interesujące posty, które będą chętnie udostępniane, musisz najpierw poznać swoją grupę docelową. Nie ma bowiem jednej, złotej zasady. Eksperymentuj z formami i testuj. Nie zniechęcaj się, bądź cierpliwy. Publikuj posty systematycznie i twórz je z wyprzedzeniem, np. w systemie tygodniowym lub miesięcznym. Dobrym pomysłem są posty cykliczne, np. w poniedziałek zawsze udostępnij post z blogowym wpisem, a piątek niech będzie dniem na bardziej  swobodną komunikację. Mamy nadzieję, że powyższe przykłady będą dla Ciebie inspiracją i sprawią, że nie zabraknie Ci pomysłów na to, co publikować na firmowym profilu, na Facebooku.

Ocena artykułu (5 / 2)

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KasperFilip Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Filip
Gość
Filip
Ocena artykułu :
     

Świetne wskazówki 🙂

Kasper
Gość
Kasper
Ocena artykułu :
     

Ciekawe pomysły, sprawdzę w praktyce!