Home office — jak efektywnie pracować z domu i nie zwariować?

Home office — jak efektywnie pracować z domu i nie zwariować?

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas

Pandemia koronawirusa stała się faktem. Lekarze i media apelują, żeby jak najwięcej osób pozostało w domu i przerzuciło się na home office. Mamy nadzieję, że należysz do tej grupy, która może to zrobić. Być może praca zdalna to dla Ciebie nowość i zastanawiasz się, jak to wszystko zorganizować. Nasz zespół od dawna pracuje w taki sposób. Dlatego w dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak efektywnie pracować z domu i nie zwariować.

Efektywna praca zdalna — poradnik

Stwórz plan dnia

Chociaż epidemia koronawirusa jest jak koszmarny sen, nie próbuj jej przespać. Wstawaj o stałej porze i zajmij się sprawami, na które wcześniej nie miałeś czasu. Mogą to być projekty, które na liście priorytetów do tej pory zajmowały ostatnie miejsce albo takie, które wymagają dużego przygotowania. A co za tym idzie — ciszy i skupienia. Przygotuj sobie miejsce do pracy. Ustal konkretne “biurowe” godziny, które poświęcisz na sprawy zawodowe. Tak, aby podzielić dzień na ten w pracy i po pracy.

Efektywna praca zdalna — poradnik

Używaj aplikacji do planowania i zarządzania zadaniami

Ten punkt łączy się z poprzednim. Najlepiej bowiem spisać zaplanowane zadania, a nawet, oszacować czas potrzebny na ich wykonanie. W sieci znajdziesz wiele aplikacji, które Ci w tym pomogą, np. Asana, Todoist, Nozbe. Możesz w nich podzielić zadania na te o niesprecyzowanym terminie, do zrobienia (tutaj warto zaznaczyć konkretny termin, z dokładnością do godziny), w trakcie i zakończone. Każde takie zadanie możesz opisać, a także dodać do niego różne materiały, takie jak linki czy pliki. Dzięki temu zaplanujesz pracę na najbliższe dni, a nawet tygodnie.

Wykorzystaj nowoczesne technologie

Dzięki nowoczesnym technologiom możesz być w stałym kontakcie ze swoim zespołem. Co więcej — możecie nawet razem pracować nad konkretnymi projektami. Wystarczy dysk Google i bezpłatna aplikacja Hangouts Meet, która pozwala na urządzenie grupowych wideokonferencji i udostępnienie ekranu wszystkim uczestnikom spotkania. Takie spotkanie online jest również doskonałą okazją, aby urządzić burzę mózgów, przedyskutować sprawy, na które nigdy nie było czasu.

Poczuj się jak w biurze

W miarę możliwości starajcie się funkcjonować tak jak do tej pory. Jeśli pierwszą rzeczą, jaką robicie po przyjściu do biura, jest spotkanie i omówienie tego, co każdy dziś robi, zorganizujcie taki meeting online. Możecie do tego wykorzystać jeden z popularnych komunikatorów, np. Slack. Choć każdy może pracować o różnych porach, zadbajcie o to, żeby przez godzinę lub dwie dostępni byli wszyscy członkowie zespołu. Jeśli chcecie poczuć się choć trochę jak w biurze,stwórz kanał, w którym będziecie mogli pogadać na luzie, a także taki, w którym będziecie rozmawiać o sprawach służbowych.

Poczuj się jak w biurze

Home office — podsumowanie

Choć obecna sytuacja jest trudna, spróbuj znaleźć w niej pozytywne strony. Wykorzystaj ten czas na nadrobienie zaległości. Pracuj bez deadline’ów Pomyśl, że nie będziesz musiał zrywać się na dźwięk budzika, stać w korkach. Spędzisz więcej czasu z najbliższymi. Zwolnij, naładuj baterie, aby po wszystkim, ruszyć ze zdwojoną siłą. Pamiętaj, że wszystko, co złe, kiedyś się kończy. 

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments