WordPress — co to jest i dlaczego warto?

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas

O tym, że każdy biznes potrzebuje strony internetowej, nikogo przekonywać nie trzeba. Inaczej jest z aspektami technicznymi. W tym przypadku zawsze pojawia się wiele pytań: na czym warto postawić firmową witrynę, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, ile czasu to wszystko potrwa. Dlatego dziś opowiemy Ci, co to jest WordPress, czy sprawdzi się w przypadku firmowej strony, a także, ile kosztuje stworzenie strony na tym systemie.

 WordPress — dlaczego warto

Dowiedz się więcej!

WordPress — co to takiego

WordPress to jeden z najpopularniejszych CMS-ów na świecie. A czym właściwie jest CMS? Skrót ten pochodzi od angielskiego terminu Content System Management, czyli Systemu do zarządzania treścią. Choć użytkownicy mają alternatywę w postaci Joomli, Drupala, WordPress pozostawia konkurencję daleko w tyle. Aż 30% stron internetowych na świecie jest stworzona właśnie na tym systemie. Należy jednak rozróżnić dwie odmiany WordPressa:WordPress.com, czyli serwis blogowy oraz WordPress.org, czyli oprogramowanie stron WWW i sklepów internetowych typu open source. W tym pierwszym przypadku mówimy o typowym systemie do blogowania, w którym zakładasz konto, a adres strony zawiera końcówkę wordpress.com. W praktyce oznacza to, że jako bloger nie jesteś właścicielem strony, bo kiedy platforma znika, wszystkie blogi czeka ten sam los. Z kolei wordpress.org to tzw. wolne oprogramowanie. By je zainstalować, najpierw musisz wykupić domenę (adres WWW) oraz hosting, czyli miejsce na swoją witrynę internetową. Jak się pewnie domyślasz, w przypadku firmowej strony w grę wchodzi tylko drugi wariant, czyli oprogramowanie typu open source WordPress.

WordPress a pozycjonowanie strony WWW

Zapytaj naszego konsultanta o opinię

WordPress — dlaczego warto

Popularność WordPressa powoduje, że jest on standardem w przypadku zakupu niemal każdego hostingu. Dzięki temu swój CMS zainstalujesz jednym kliknięciem. Do wyboru będziesz miał kilkadziesiąt darmowych, edytowalnych motywów (szablonów), które bez problemu spersonalizujesz i dostosujesz do swoich potrzeb (zmienisz bloki, kolorystykę, dodasz grafiki, zdjęcia oraz potrzebne zakładki wraz z treścią. A wszystko w prostym, intuicyjnym panelu administracyjnym. To nie wszystko. WordPress oferuje ponadto wiele darmowych wtyczek, które będą pomocne przy optymalizacji witryny pod SEO oraz narzędzia wspierające marketing i sprzedaż. Dzięki temu, będziesz mógł modyfikować i zarządzać witryną bez znajomości programowania. A jednocześnie, programista będzie miał nieograniczony dostęp do kodu strony, co oznacza szerokie możliwości, jeśli chodzi o wygląd i funkcjonalności strony WWW. Na WordPressie stworzysz zarówno prostą, jak i rozbudowaną firmową witrynę, sklep internetowy (na Woocommerce) lub witrynę z portfolio.

WordPress a pozycjonowanie strony WWW

WordPress to oprogramowanie przyjazne SEO, w przeciwieństwie do kreatorów stron internetowych. W tym drugim przypadku zawsze pozycjonujesz stronę dostawcy kreatora, a nie własną. Przykładowo, jeśli pozyskujesz wartościowe backlinki do swojej strony, zyskuje na tym właśnie dostawca kreatora, który zwiększa dzięki temu widoczność własnego portalu. Jeśli chodzi o WordPress, ten problem znika. 

WordPress — wady 

WordPress, jak każdy system, ma również swoje wady. Jedną z nich jest coś, co można uznać za zaletę — jego popularność. Z tego powodu na rynku pojawiło się wielu “specjalistów”, którzy tworzą strony internetowe na zamówienie, bez znajomości programowania. Innym problemem może być nadmiar wtyczek, które, w dużej liczbie, wpływają negatywnie na wydajność strony oraz czas jej ładowania. 

Ile kosztuje strona na WordPressie

Zapytaj o ofertę

Ile kosztuje strona na WordPressie

Jeśli zdecydujesz się na darmowy szablon, jedyny koszt to opłacenie hostingu i domeny. Inaczej będzie, jeśli zlecisz stworzenie strony internetowej. W przypadku ograniczonego budżetu, postaw na freelancera. Wybór agencji zawsze oznacza większe koszty. Prosta strona internetowa na szablonie to ok. 500 —800 zł . Cena będzie większa, jeśli zależy Ci na rozbudowanej witrynie z autorską, indywidualną grafiką. Stworzenie strony na WordPress od podstaw to koszt od 2000 zł. Jak widzisz, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje strona na WordPressie. To zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, stopnia personalizacji i funkcjonalności witryny.

WordPress — przydatne wtyczki 

  • Yoast SEO – wtyczka, która pomoże Ci zoptymalizować tekst pod wyszukiwarkę. Pamiętaj jednak, że ten plugin powstał z myślą o języku angielskim, a to oznacza, że nie radzi sobie, np. z odmianą. 
  • Akismet Anti-Spam – wtyczka antyspamowa.
  • Contact Form 7 – plugin, dzięki któremu na stronie pojawi się formularz kontaktowy. 
  • Google XML Sitemaps — wtyczka, dzięki której w kilka sekund stworzysz mapę witryny.
  • Header Footer Code Manager – wtyczka, dzięki której zaimplementujesz różne kody śledzące, np. Pixel FB, Google Analytics itd. 
  • Ultimate Social Media PLUS – plugin, który pozwala udostępnić artykuł lub polubić stronę w wybranych mediach społecznościowych. 
  • Zgoda na Cookies – plugin wymagany na każdej stronie internetowej, w związku z RODO.

WordPress — podsumowanie

WordPress to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o CMS —y. System ten wciąż się rozwija. Dziś, trudno uwierzyć w to, że jego pierwotnym przeznaczeniem była właśnie obsługa blogów. Czy warto postawić stronę na WordPressie? Tak. I to zarówno, przy małym , jak i dużym budżecie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł Cię do tego przekonał. 

Sprawdź naszą ofertę

Popularne wpisy:

ctr content  grupa docelowa backlinks google cache canonical frazy kluczowe google panda pingwin google posty na fb crawler
pozycjonowanie stron pozycjonowanie stron Toruń marketing szeptany reklama na facebooku data center agencja seo pozycjonowanie wrocław pozycjonowanie rzeszów pozycjonowanie stron ile kosztuje jak wypozycjonować stronę pozycja strony w google google seo pozycjonowanie długi ogon filtr google pozycjonowanie stron Radom internal wyszukiwanie głosowe google pozycjonowanie stron za granicą pozycjonowanie Białystok trust rank pozycjonowanie google maps blog o marketingu

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
G.T.
G.T.
3 lat temu
Ocena artykułu :
     

Ciekawy wpis