Znaczenie emotikon — jak wykorzystać je w komunikacji na Facebooku i w Google

Znaczenie emotikon — jak wykorzystać je w komunikacji na Facebooku i w Google

Zapytaj naszego konsultanta o opinię

Dla młodego pokolenia są czymś tak oczywistym i znajomym, jak alfabet. Powszechnie używane w mediach społecznościowych, SMS-ach, a nawet w wyszukiwarce Google. Mowa oczywiście o emotikonach. W dzisiejszym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania z nimi związane, takie jak, co oznaczają emotki, jaką funkcję pełnią, jak stosować je w komunikacji na portalach społecznościowych i dlaczego warto to robić. 

Emotikony graficzne znaczenie, historia w pigułce

Emotikony graficzne znaczenie, historia w pigułce 

Aż trudno uwierzyć, że początki emotikon sięgają roku 1982. Wtedy to profesor informatyki, Scott Falhman użył w e-mailu do studentów uśmiechniętej i smutnej “buźki”. Nie były to jednak graficzne emotki, jakie znamy obecnie, ale połączenie znaków dostępnych na klawiaturze — dwukropka, myślnika i nawiasu. Jak się pewnie domyślasz, prawdziwe znaczenie emotek było więc kwestią umowną. Odpowiedź na pytanie, co znaczą emotikony zależała od tego, czy odbiorca potrafił je odczytać, wiedział jak to zrobić. Inaczej był to jedynie ciąg niezrozumiałych znaków diakrytycznych. Nie da się ukryć, że na rozpowszechnienie emotikon wpłynął rozwój nowoczesnych technologii — telefonów komórkowych oraz, popularnych na przełomie XX i XXI wieku, komunikatorów, takich jak Tlen.pl czy Gadu-Gadu. 

Emotikony znaczenie i ponadczasowa funkcja 

Zapytaj o ofertę

Emotikony znaczenie i ponadczasowa funkcja 

Co oznaczają emotikony i jaka jest ich rola? Jak sama nazwa, wskazuje, emotki zastępują to, czego w wypowiedzi pisemnej nie widać, czyli emocje. To jest ich nadrzędna funkcja. Emotikonki można więc traktować, jak podpowiedź, która pomaga we właściwej interpretacji komunikatu. Właściwej, czyli jakiej? Odpowiedź jest prosta. Zgodnej z intencją nadawcy. Czasem emotikonki zastępują słowa. Nie bez powodu mawia się przecież, że obraz znaczy więcej niż tysiąc słów. Jedna smutna emotka wyrażała więcej w niż kilkuzdaniowa wiadomość. A przecież jeszcze piętnaście czy dwadzieścia lat temu, każdy znak w SMS-ach był na wagę złota. Któż z nas nie łączył wyrazów, by przekazać w jednej wiadomości, jak najwięcej? W tej sytuacji emotikonki też bywały pomocne. 

Emotikony znaczenie, ewolucja

Emotikony znaczenie, ewolucja

Do niedawna emotikonki były zarezerwowane dla wiadomości o charakterze prywatnym. Prawdziwe znaczenie emotikon było jasne wyłącznie dla młodego pokolenia. Jeszcze kilka lat temu, było nie do pomyślenia, by używać tych znaków np. w korespondencji z klientem. Emotki pojawiały się wyłącznie w prywatnej korespondencji, na komunikatorze albo w SMS-ach. Z czasem do emotikon przekonali się również nasi rodzice. A nieśmiały uśmiech, zaczął pojawiać się w wiadomościach nie tylko najbliższych sobie osób. Kiedy w treści pojawiała się emotka, był to sygnał dla odbiorcy, że komunikacja może stać się bardziej swobodna.

Znaczenie emotikon na FB oraz w innych social mediach

Sprawdź naszą ofertę

Znaczenie emotikon na FB oraz w innych social mediach

Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się portali społecznościowych, głównie Facebooka. Emotikony przestały pojawiać się wyłącznie w komunikatorach i SMS-ach. Właściciele fanpage’y zaczęli chętnie wykorzystywać je w postach. Nie były to już jednak umowne znaki, ale emotikony graficzne. Dzięki temu odpowiedź na pytanie, co oznaczają emotikony, stała się o wiele łatwiejsza. Chociaż znaczenie emotikonów obrazkowych, ich interpretacja nadal bywa różna (ale o tym za chwilę).

Znaczenie emotikonów obrazkowych — już nie tylko emocje

Znaczenie emotikonów obrazkowych — już nie tylko emocje

Jeśli dziś pytamy, co oznaczają emotikony, musimy zdawać sobie sprawę, że nie chodzi już tylko o popularne “buźki”, które wyrażają emocje. Dziś znaki te można podzielić na wiele kategorii, takich jak:

  • uśmiechy i ludzie
  • zwierzęta i natura
  • jedzenie i napoje
  • zajęcia
  • podróże i miejsca 
  • obiekty
  • symbole
  • flagi. 

Podział ten może być nieco inny, wszystko zależy od tego, z której strony internetowej, z emotkami korzystasz.

Znaczenie emotikonów obrazkowych — gdzie szukaćChcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas

Znaczenie emotikonów obrazkowych — gdzie szukać

Chociaż emotikonki są dostępne na Facebooku, w sieci możesz znaleźć wiele bardzo prostych stron, które oferują całą gamę emotikonek. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, co oznaczają emotki, tego typu witryny mogą okazać się pomocne. Na większości z nich znajdziesz bowiem legendę — znak graficzny z objaśnieniem. Do najpopularniejszych witryn z emotikonami, należą te z topowych pozycji w wyszukiwarce. Na zapytania takie jak: “emotikony znaczenie”, “emotki znaczenie”, “emotikony graficzne znaczenie”, “znaczenie emotikonów”, “znaczenie emotek” czy “znaczenie emotek na FB”, pojawiają się takie strony jak:

Co oznaczają emotki I jak je umieścić w poście

Co oznaczają emotki I jak je umieścić w poście

Na każdej z wymienionych stron umieszczono znaczenie emotikonów obrazkowych wraz z instrukcją, w jaki sposób je skopiować i wkleić do posta. Pierwszy krok to wybór emotki, która trafia do osobnego “okienka” z napisem “kopiuj”. Później wystarczy przejść na stronę Facebooka lub innego portalu społecznościowego i klikając prawy przycisk, wybrać “wklej”. Tak jest np.na stronie piliapp.com/facebook—symbols/. Na pozostałych stronach wystarczy zaznaczyć wybraną emotkę i skopiować ją, korzystając z kombinacji klawiszy “ctrl+c” (kopiuj), a następnie “ctrl+v” (wklej), już z poziomu opisu. 

Co oznaczają emotikony i czy zawsze znaczą to samo

Co oznaczają emotikony i czy zawsze znaczą to samo

Choć mogłoby się wydawać, że znaczenie emotikonów, jest identyczne dla wszystkich i w każdym kraju, istnieją pewne różnice. Niektóre wynikają z indywidualnej interpretacji nadawcy i odbiorcy, ale część z nich jest uwarunkowana kulturowo. Oto kilka przykładów. W Grecji wzniesiona dłoń, z rozłożonymi palcami (🖐), jest odczytywany jako wulgarny gest i nakaz: zjedz g***o, podczas gdy w większości krajów oznacza “stop” lub przybicie “piątki”. Z kolei kciuk uniesiony w górę (👍), coś, co u nas oznacza”OK” albo “lubię to” na Bliskim Wschodzie ma negatywny wydźwięk. Podobnie sprawa wygląda z emotikonką-bicepsem (💪). W Polsce to symbol siły, który mówi “damy radę”, “jesteśmy mocni”. Jeśli jednak ta emotka pojawiłaby się w rozmowie z Arabem, potraktowałby ją jako informacje o brzydkim zapachu okolic bicepsa, czyli spod pachy.

Emotikony znaczenie w komunikacji marketingowej — podsumowanie

Dowiedz się więcej!

Emotikony znaczenie, czyli co kraj to obyczaj. 

Parafrazując to popularne przysłowie, można powiedzieć, że co kraj to emotka. Choć mogą wydawać się uniwersalne, znaczenie emotikonów różni się w zależności od kodu kulturowego, którym posługuje się dany użytkownik, co pokazują powyższe przykłady. Właśnie dlatego emotka tak lubiana przez fanów rocka i metalu(🤟), dla Hiszpana będzie sygnałem, że rozmówca uważa go za rogacza. Nie trzeba jednak sięgać tak daleko. Są emotki, które znaczą dla każdego to samo (smutek, radość), ale są również symbole, zrozumiałe tylko w kontekście. No bo co oznacza emotka z wytkniętym językiem (😛)? Przecież nikt nie traktuje jej dziś jako obraźliwej. Po prostu odczytujemy ją instynktownie. W takim przypadku, na pytanie, co oznaczają emotki, każdy potrafi odpowiedzieć sobie sam. A jakie jest prawdziwe znaczenie emotek? Chyba trudno to stwierdzić. Ważne, by odbiorca i nadawca odczytali je w taki sam sposób. 

Znaczenie emotikon na FB — jak wykorzystać je w komunikacji

Znaczenie emotikon na FB — jak wykorzystać je w komunikacji

Czy znaczenie emotek kończy się wyłącznie na wyrażaniu emocji? W mediach społecznościowych emotki pełnią wiele innych funkcji. Przykuwają uwagę odbiorcy, zwracają uwagę. Sprawiają, że post rzuca się w oczy, wyróżnia się na tablicy użytkownika. Jeśli tworzysz posty na swój fanpage albo zajmujesz się reklamą na Facebooku, wiesz, jak ważne jest pierwsze zdanie. To ono sprawia, że użytkownik przestaje scrollować i zaczyna czytać. Takie emotki jak czerwony znak zapytania, emotka zaciekawienia, pinezka czy płomień mogą Ci w tym pomóc.

Znaczenie emotek na FB — przydane w dłuższych postach

znaczenie emotek post

Znaczenie emotikon na FB widać doskonale w dłuższych postach. Umówmy się, nikt nie lubi “zbitego”, długiego tekstu, a już szczególnie w social mediach. Czasem jednak nie można inaczej. Tu z pomocą przychodzą emotikonki. Dzięki nim tekst staje się przejrzysty. Jak to osiągnąć? Jest na to kilka sposobów. Emotki pomogą w graficznym podziale na akapity. Wśród emotikonów znajdziesz również takie, które pomogą Ci wypunktować najważniejsze informacje, a także wyróżnić wezwanie do działania (✅➡👉).

Emotikony znaczenie — dlaczego warto dodawać je do postów

Zapytaj naszego konsultanta o opinię

Znaczenie emotikon na FB oraz w innych kanałach

Znaczenie emotikonek na FB to oczywiście nie koniec. Możesz je bowiem wykorzystać w innych kanałach społecznościowych. Przykładowo, wyraziste czerwone znaki interpunkcyjne czy emotki, które pozwalają coś wypunktować, świetnie sprawdzą się na LinkedInie. Na więcej możesz pozwolić sobie na lifestylowym Instagramie. Tutaj królują emotikony związane z nastrojem, aktywnością i obiektami (⚽🤳🚴🏋‍♀).

Emotikony znaczenie — dlaczego warto dodawać je do postów

Emotikony znaczenie — dlaczego warto dodawać je do postów

  emotikonek jest niedoceniane. Tymczasem, jak pokazują liczne przykłady, emotikonki w postach, zwiększają zaangażowanie użytkowników nawet o 30%. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Nasz post na temat emotikon uzyskał bowiem kilkadziesiąt reakcji i komentarzy. 

Emotki znaczenie i funkcja w Google 

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, istnieje możliwość umieszczania emotek w meta opisach stron, w wyszukiwarce. Dotyczy to zarówno wyników organicznych (bezpłatnych), jak i płatnych (Google Ads). To świetny sposób, by wyróżnić witrynę w wynikach wyszukiwania. A tym samym, zwiększyć szansę na kliknięcie i przejście na stronę. 

Emotikony znaczenie w komunikacji marketingowej — podsumowanie

Zapytaj o ofertę

Emotikony znaczenie w komunikacji marketingowej — podsumowanie

Znaczenie emotek nie zmienia się, raczej, ewoluuje. Dziś śmiało można powiedzieć, że stały się one jednym z narzędzi marketingowych, dzięki któremu możesz zyskać uwagę użytkownika, potencjalnego klienta. A to najcenniejsza “waluta” w social mediach. Ich pierwotna rola pozostaje jednak niezmienna. Emotki pozwalają, chociaż częściowo, wyrazić emocje, których nie można wyrazić, siedząc przed ekranem komputera czy komórki. Co więcej, w odpowiedzi na zmiany społeczne i kulturalne pojawiają się nowe emotki. Przykładem jest choćby pojawienie się emotki z maseczką (😷). Czy emotikonki można uznać za hieroglify XXI wieku? Na to pytanie odpowiedzą pewnie przyszłe pokolenia. 

Popularne wpisy:

ctr content  grupa docelowa backlinks google cache canonical frazy kluczowe google panda pingwin google posty na fb crawler
pozycjonowanie stron pozycjonowanie stron Toruń marketing szeptany reklama na facebooku data center agencja seo pozycjonowanie wrocław pozycjonowanie rzeszów pozycjonowanie stron ile kosztuje jak wypozycjonować stronę pozycja strony w google google seo pozycjonowanie długi ogon filtr google pozycjonowanie stron Radom internal wyszukiwanie głosowe google pozycjonowanie stron za granicą pozycjonowanie Białystok trust rank pozycjonowanie google maps blog o marketingu

 

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
3 lat temu
Ocena artykułu :
     

Ciekawy artykul