Optymalizacja zdjęć na stronę — od czego zacząć?
Optymalizacja strony pod SEO dotyczy nie tylko jej kodu, treści i struktury linków. Niezbędnym elementem w tym procesie jest odpowiednie przygotowanie zdjęć, czy mówiąc ogólniej, grafiki zgodnie z zasadami SEO. Dlaczego? Bez optymalizacji obrazków, strona internetowa nigdy nie będzie mogła zdobyć topowych pozycji w wynikach wyszukiwania. Jeśli zastanawiasz się, na czym właściwie polega optymalizacja SEO zdjęć i jak się za to zabrać, koniecznie czytaj dalej.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas
SEO Image i optymalizacja zdjęć na stronę — na czym polega
Istotą optymalizacji zdjęć na stronę jest to, aby roboty Google mogły je prawidłowo zindeksować. Niewielu właścicieli stron internetowych zdaje sobie sprawę, że bez optymalizacji SEO, zdjęcia oraz inne elementy graficzne na stronie są dla botów indeksujących niewidoczne. Oznacza to, że bez optymalizacji obrazów, strona nie zostanie poprawnie zindeksowana. Boty “uznają” bowiem, że nie ma na niej żadnych elementów graficznych. A jak wiadomo — poprawne indeksowanie strony internetowej, to początek jej drogi na szczyt wyników wyszukiwania. Co więcej — obraz sam w sobie również potrafi sprzedawać. Właściwa optymalizacja SEO sprawi, że zdjęcia z Twojej strony pojawią się w Google Image (wyszukiwarce grafiki Google). W branżach, w których to obraz wpływa na decyzję zakupową (np. w sklepach internetowych z odzieżą), konsumenci chętnie korzystają z tej formy wyszukiwania. Często zdjęcie konkretnej sukienki w graficznych wynikach wyszukiwania, zachęca użytkownika do odwiedzenia strony. A to oznacza, że optymalizacja zdjęć na stronie www, może przynieść realne zyski.
Optymalizacja zdjęć na stronę www — wskazówki SEO
Uzupełnij atrybut alt obrazka
Atrybut alt, czyli inaczej tekst alternatywny możesz zobaczyć na swojej stronie, kiedy z jakichś powodów obrazek nie jest widoczny. Atrybut alt jest wykorzystywany również w programach dla osób niewidomych. To dzięki niemu osoby z dysfunkcją wzroku, mogą dowiedzieć się, co znajduje się na zdjęciu. W podobny sposób taką informacje przetwarzają roboty indeksujące. Jak już wspominaliśmy, boty Google są ślepe. Tylko dzięki opisowi alternatywnemu mogą “zrozumieć”, co przedstawia obrazek. No dobrze, ale co właściwie należy umieścić w takim opisie, aby zoptymalizować obrazek pod SEO? W teorii atrybut alt powinien opisywać to, co znajduje się na obrazku, np. mała dziewczynka trzyma dużego psa na smyczy. To jednak nie wystarczy. Opis alternatywny powinien zawierać również frazę kluczową, na którą pozycjonowana jest dana podstrona. Jeśli zdjęcie jest częścią artykułu blogowego, opis alternatywny musi być z nim powiązany tematycznie. Ponadto, nie wolno pominąć tytułu (nazwy) samego pliku. Atrybut alt bardzo często bywa bowiem jego rozwinięciem. Podsumowując, dobrze uzupełniony atrybut alt:
- opisuje, co znajduje się na obrazku,
- zawiera frazę kluczową, na które pozycjonowana jest strona,
- stanowi nawiązanie do treści na stronie.
Umieszczaj na stronie unikalne zdjęcia i grafiki
Nie od dziś wiadomo, że dla Google’a wartościowe jest wszystko, co unikalne. Właśnie dlatego dobrą praktyką jest umieszczanie na stronie autorskich zdjęć i grafik. Co więcej, ma to jeszcze inne uzasadnienie. Wyobraź sobie, że chcesz kupić konkretny model butów. W wynikach wyszukiwania pojawiają się dwa identyczne zdjęcia, a trzecie jest inne, chociaż nadal są to te same buty. W które zdjęcie klikniesz? No właśnie. Masz odpowiedź, dlaczego publikowanie własnych zdjęć się opłaca. Pamiętaj jednak, że autorskie fotografie lub grafiki nie przyciągną uwagi, jeśli ich jakość będzie słaba. Podobnie wygląda to w przypadku wyszukiwarki. Google nigdy nie będzie promować grafik i zdjęć niskiej jakości.
Zmniejsz “wagę” obrazów
Duże zdjęcia i grafiki spowodują, że Twoja strona internetowa będzie się wolno ładować. A to oznacza, że stracisz potencjalnych klientów, tych najbardziej niecierpliwych użytkowników. Ponadto, czas ładowania się strony, to jeden z czynników rankingowych Google’a. Nie pozwól, aby strona ładowała się dłużej niż dwie lub trzy sekundy. Zadbaj o to, aby pliki graficzne na Twojej stronie nie przekraczały dwustu kilobajtów. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem skompresowanie obrazów. W internecie znajdziesz wiele programów, które zmniejszają wagę grafiki bez pogorszenia jej jakości.
Optymalizacja zdjęć na stronę — podsumowanie
Jak widać, optymalizacja zdjęć pod SEO ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie strony. Dzięki optymalizacji zdjęć pod SEO, roboty Google będą mogły “zrozumieć”, czego dotyczy Twoja strona. A tym samym — właściwie ją zaindeksować i zakwalifikować. . Brak wiedzy w tym zakresie może znacznie utrudnić ten proces. Co więcej — zdjęcia i grafiki sprawiają, że witryna internetowa będzie atrakcyjna dla użytkowników. Nie bez powodu mawia się przecież, że “obraz znaczy więcej niż tysiąc słów”.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas
Popularne wpisy:
ctr content grupa docelowa backlinks google cache canonical frazy kluczowe google panda pingwin google posty na fb crawler
pozycjonowanie stron pozycjonowanie stron Toruń marketing szeptany reklama na facebooku data center agencja seo pozycjonowanie wrocław pozycjonowanie rzeszów pozycjonowanie stron ile kosztuje jak wypozycjonować stronę pozycja strony w google google seo pozycjonowanie długi ogon filtr google pozycjonowanie stron Radom internal wyszukiwanie głosowe google pozycjonowanie stron za granicą pozycjonowanie Białystok trust rank pozycjonowanie google maps blog o marketingu