Jak wyszukiwać w Google? Skuteczne sposoby wyszukiwania w Google.
Trudno znaleźć dziś użytkownika internetu, który nigdy nie korzystał z wyszukiwarki Google. Gigant z Doliny Krzemowej od lat jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o wyszukiwanie informacji w sieci. Wyszukiwanie informacji w internecie i Google stały się dziś synonimicznymi określeniami. Wydawać by się zatem mogło, że nie ma nic prostszego niż korzystanie z wyszukiwarki. Czy aby na pewno? W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania, jak wyszukiwać w Google i jakie są zaawansowane sposoby wyszukiwania informacji w internecie. Triki, o których być może nie miałeś pojęcia, a dzięki którym ułatwisz sobie wyszukiwanie.
Wyszukiwanie informacji w internecie — dlaczego Google jest tak skuteczny
Działanie wyszukiwarki oraz innych usług od Google, opiera się na systemie uczenia maszynowego. Na czym polega ten proces? W dużym skrócie — boty Google otrzymują wyjściowy zestaw informacji, np. bazę zdjęć z alpakami. Boty uczą się dzięki temu rozpoznawać inne zdjęcia tych uroczych zwierzątek (na podstawie wzorców, które tworzą pixele). To właśnie dzięki machine learning możliwe było wprowadzenie kilka lat temu aktualizacji takich jak Panda czy Pingwin. Za sprawą uczenia maszynowego Google coraz lepiej radzi sobie z interpretacją naszych zapytań (poprawia literówki, sugeruje podobne wyszukiwania itd). A co za tym idzie — z dostarczaniem najbardziej trafnych odpowiedzi na pytania użytkowników. Boty Google odwiedzają dziennie tysiące stron i gromadzą niewyobrażalną ilość danych o naszej aktywności w internecie. To dlatego może podsuwać nam podobne wyszukiwania na prawie każde zapytanie – zobacz -> jak usunąć historię wyszukiwania.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas
Jak wyszukiwać w Google, czyli sposoby wyszukiwania informacji w internecie
Wyszukaj w Google lub wpisz adres URL, skorzystaj z opcji “podobne wyszukiwania” — to powszechnie metody sposoby wyszukiwania informacji w internecie. Czy jedyne? Oczywiście, że nie Google oferuje wiele możliwości, jeśli chodzi o wyszukiwanie zaawansowane. Niestety, niewielu użytkowników o nich wie. Oto kilka najbardziej przydatnych funkcji. Poniżej przedstawiamy zasady wyszukiwania w Google – zobacz również -> wyszukiwanie głosowe google.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas
Wyszukiwanie z użyciem cudzysłowu
Nasza pierwsza rada — szukaj w Google, stosując cudzysłów. Choć i bez tego Google radzi sobie świetnie, dodając cudzysłów, zawęzisz wyszukiwanie w internecie, do stron internetowych, które zawierają dokładnie tę frazę, którą wpisałeś.
Wyszukiwanie konkretnych fraz
Innym sposobem na wyszukiwanie zaawansowane, jest wykorzystanie operatora allintext, np. allintext:reklama na Facebooku. Dzięki temu znajdziesz strony, które zawierają tę frazę w tekście, a nie tylko w tytule czy w meta opisie. To zwiększa szansę na to, że wyniki będą jeszcze bardziej trafne.
Wyszukiwanie fraz w adresie URL strony
Analogicznie, stosując operator “allinurl”:możesz wyszukać tylko te strony WWW, które zawierają daną frazę w adresie URL witryny. Przykładowo, allinurl:blog kulinarny.
Zapytaj naszego konsultanta o opinię
Wyszukiwanie zaawansowane — wykluczenia
Czasem zdarza się, że zapytanie może dotyczyć kilku różnych kwestii. Przykładowo, jeśli w danym mieście znajduje się muzeum albo szkoła imienia Jana Kasprowicza, uczeń, mieszkaniec tego miasta, który będzie szukał informacji na temat poety, zobaczy również wyniki dotyczące szkoły lub muzeum imienia Jana Kasprowicza. Jak wyszukiwać w Google, pomijając nieprzydatne wyniki? To proste. Szukaj w Google, wpisując kombinację Jan Kasprowicz -liceum lub Jan Kasprowicz -muzeum.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas
Wyszukiwanie z operatorem “OR”
Jeśli np. znajomy opowiadał Ci o Bella Skyway Festival, ale nie pamiętasz, czy impreza odbywa się w Bydgoszczy, czy w Toruniu, możesz to łatwo sprawdzić. Jak? Szukaj w internecie informacji związanych z festiwalem wpisując operator “OR” między Bydgoszczą a Toruniem: Bella Skyway Festival Bydgoszcz OR Toruń. Po kilku sekundach przekonasz się, że chodzi o Toruń. Wówczas szukaj na stronie Google bardziej szczegółowych informacji, o tym, gdzie dokładnie odbywa się impreza.
Wyniki w obrębie jednej witryny
A co, jeśli szukasz informacje z konkretnej strony internetowej, ale nie możesz znaleźć ich ręcznie. W takim przypadku szukaj na stronie Google, ale ogranicz wyniki do podstron z konkretnej witryny. Jak to zrobić? Wystarczy, że przed wyszukiwaną frazą wpiszesz adres strony z operatorem “site”. Przykład? Wpisz w Google site:lepszymarketing.pl Facebook, a zobaczysz wyniki z naszej strony, dotyczące portalu Marka Zuckerberga. Takie wyszukiwanie zaawansowane sprawdza się szczególnie, w przypadku rozbudowanych serwisów, np. informacyjnych.
Wyszukiwanie podobnych stron (wyszukiwarka podobnych stron)
Choć coś takiego, jak wyszukiwarka podobnych stron nie istnieje, bez problemu możesz wyszukać witryny o podobnej tematyce w wyszukiwarce Google. Wystarczy, że wpiszesz w Google komendę “„related”, a następnie bazową witrynę. Tę, do której znalezione strony mają być podobne. Wpisując related:kwestiasmaku.pl, otrzymasz takie wyniki, jak smaczny.pl, kotlet.tv czy pychotka.pl. Bez wątpienia to serwisy o tej samej tematyce, co kwestiasmaku.pl. Radzimy zatem — szukaj w Google, szukaj w internecie podobnych stron właśnie w ten sposób, a rezultaty na pewno będą trafne.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas
Wyszukiwanie z frazami synonimicznymi lub niepełnymi
Kolejnym trikiem, który usprawnia wyszukiwanie, jest użycie operatorów ~ lub *. Pierwszy pomaga w znalezieniu fraz z synonimami, natomiast drugi — oznacza frazę niekompletną. Jak widzisz, podobne wyszukiwanie u dołu wyników wyszukiwania, to nie jedyna podpowiedź od Google’a. Gwiazdka sprawdza się z kolei tam, gdzie pamięć zawodzi. Kiedy szukasz cytatu lub piosenki, ale dokładnie jej nie pamiętasz. Przykład: *coraz więcej chcę *minąć. Po wpisaniu takiego zapytania, Google odpowiada, że jest to piosenka Krzysztofa Zalewskiego “Miłość”.
Wyszukiwarka plików w internecie
Wyszukiwanie plików w internecie wymaga użycia odpowiedniego operatora — filetype. Dzięki niemu wyszukiwanie plików w internecie (m.in. PDF, DOC, XLS, PPT) jest banalnie proste. Wystarczy, że po operatorze wpiszesz określoną frazę, a odnajdziesz w sieci dokumenty, które zawierają dany ciąg wyrazów.
Zapytaj naszego konsultanta o opinię
Szukaj na stronie Google profili społecznościowych znanych osób
Chcesz znaleźć profil celebryty na Instagramie? Szukasz Twittera znanego polityka. Google może Ci w tym pomóc. W przypadku Instagrama wystarczy skorzystać z małpki (@), np. @Cleo.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas
Szukaj w internecie, korzystając z hashtagów
Wyszukiwanie informacji w internecie wciąż ewoluuje. Pojawiają się nowe znaki. Jednym z nich jest popularny na Instagramie oraz LinkedInie hashtag (#) Jeśli do zapytania dodasz hashtag, zobaczysz wszystkie serwisy, które użyły tego znaku. Będa to głwnie wyniki z portali społecznościowych, np. #metoo.
Sposoby wyszukiwania informacji w internecie — zakres dat
Wyszukiwanie po zakresie dat, jest np. przydatne, jeśli chcesz wiedzieć, co działo się w Polsce lub na świecie w danym okresie. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że między datami umieścisz trzy kropki. Przykładowo, najważniejsze wydarzenia w Polsce 1990…2020.
Wyszukiwanie obrazem
Szukaj w internecie obrazem, dzięki Google Grafika. Wystarczy, że wprowadzisz adres URL zdjęcia albo dodasz fotografię bezpośrednio ze swojego .urządzenia. Ta funkcja sprawdza się doskonale, gdy szukasz określonego modelu sprzętu lub innej rzeczy, która Ci się spodobała (np. sukienki albo butów), ale nie jest już dostępny w sklepie internetowym, w którym zazwyczaj robisz zakupy. Dzięki wyszukiwaniu obrazem, dowiesz się, gdzie jeszcze możesz znaleźć taki sam towar.
Zapytaj naszego konsultanta o opinię
Jak wyszukiwać w Google — podsumowanie
Jak widzisz, wyszukiwarka Google daje użytkownikom gotowe narzędzia, aby usprawnić proces wyszukiwania i uczynić go skuteczniejszym. Gigant z Doliny Krzemowej wciąż pracuje nad tym, by boty coraz lepiej radziły sobie z interpretacją naszych zapytań. Dlatego podejrzewam, że lista możliwości, którą tu zaprezentowaliśmy, z roku na rok, będzie coraz dłuższa. Oczywiście to dobra wiadomość. Oznacza bowiem, że otrzymamy precyzyjną odpowiedź na nasze zapytanie. Pod warunkiem, że zaawansowane sposoby wyszukiwania przestaną być dla nas tajemnicą.
Popularne wpisy:
ctr content grupa docelowa backlinks google cache canonical frazy kluczowe google panda pingwin google posty na fb crawler pozycjonowanie stron pozycjonowanie stron Toruń marketing szeptany reklama na facebooku data center agencja seo pozycjonowanie wrocław pozycjonowanie rzeszów pozycjonowanie stron ile kosztuje jak wypozycjonować stronę pozycja strony w google google seo pozycjonowanie długi ogon filtr google pozycjonowanie stron Radom internal wyszukiwanie głosowe google pozycjonowanie stron za granicą pozycjonowanie Białystok trust rank pozycjonowanie google maps blog o marketingu tanie pozycjonowanie poznań znaczenie emotikon