Serwer FTP czym jest i jak znaleźć do niego dostępy?

Serwer FTP czym jest i jak znaleźć do niego dostępy?

Dowiedz się więcej!

Serwer FTP co to jest 

Co to jest serwer FTP? To skrót od File Transfer Protocol, czyli protokół przesyłania plików. Mówiąc bardziej obrazowo, to dzięki niemu na Twojej stronie internetowej wyświetlają się konkretne pliki (np. grafiki). FTP to oprogramowanie, które pozwala na przesyłanie plików między Twoim komputerem a serwerem. I odwrotnie — na pobranie plików z serwera na komputer. Na serwerze FTP można wykonać kopie zapasową strony internetową i zarządzać plikami, które się tam znajdują. Reasumując, serwer FTP jest więc miejscem, gdzie znajdują się wszystkie pliki witryny internetowej. 

Serwer FTP co to jest

Zapytaj naszego konsultanta o opinię

Hosting — co to takiego

 Czym jest hosting? Jaka jest różnica między serwerem FTP a hostingiem? Hosting to wykupione miejsce na serwerze lub serwerach. To tzw. hosting współdzielony, najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie, jeśli chcesz mieć firmową stronę internetową. Koszty takiego hostingu zamykają się w 100-50 zł. Jeśli jednak planujesz otworzyć sklep internetowy, lepszym rozwiązaniem będzie VPS (Virtual Private Server) lub serwer dedykowany. W tym pierwszym przypadku (VPS), serwer nadaj jest współdzielony, ale zyskujesz większe uprawnienia do swojej części serwera, w tym, zwiększanie jego parametrów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Najdroższym rozwiązaniem jest natomiast serwer dedykowany. To komputer oddany do Twojej dyspozycji. “Dedyk” jest zalecany dla rozbudowanych sklepów internetowych oraz serwisów, które generują ogromny ruch, z którym nie poradziłby sobie serwer współdzielony.

Hosting — co to takiego

Zapytaj o ofertę

Klient FTP — najpopularniejsze aplikacje 

Klient FTP to aplikacja, która pozwala na połączenie z serwerem FTP, przesyłanie oraz zarządzanie plikami. Do tych najpopularniejszych należy FilleZilla, Total Commander, WinSCP — darmowi klienci FTP z prostym interfejsem. Jeśli chodzi o płatną alternatywę, jeśli jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem, polecamy FlashFXP (dla systemu Windows) oraz Fetch Softwork (Mac). Z serwerem FTP możesz łączyć się również przez wyszukiwarkę. 

Klient FTP — najpopularniejsze aplikacje

Sprawdź naszą ofertę

Serwer FTP — logowanie

Dane, które będą potrzebne do zalogowania się na serwer FTP to: 

 • adres serwera FTP (host FTP)
 • login (nazwa użytkownika FTP/user)
 • hasło (pass).

Jeśli zastanawiasz się, gdzie znajdziesz te informacje, najlepszym źródłem jest zawsze zakładka “Pomoc” dostawcy Twojego hostingu. Oto instrukcje tych najpopularniejszych:

 1. cal.pl https://pomoc.cal.pl/category/ftp/
 2. nazwa.pl – https://pomoc.nazwa.pl/baza —wiedzy/
 3. home.pl – https://pomoc.home.pl/baza —wiedzy
 4. az.pl – https://pomoc.az.pl
 5. linuxpl.com – https://linuxpl.com/pomoc2
 6. hekko.pl – https://pomoc.hekko.pl
 7. kei.pl – https://www.kei.pl/pomoc
 8. ovh.pl – https://docs.ovh.com/pl/hosting
 9. aftermarket.pl – http://pomoc.aftermarket.pl
 10. zenbox.pl – https://pomoc.zenbox.pl
 11. hoseo.pl – https://klient.hoseo.pl
 12. ogicom.pl – https://pomoc.ogicom.pl
 13. forpsi.pl – https://support.forpsi.pl

Dowiesz się tu, jaki sprawdzić adres serwera, w jaki sposób połączyć się z klientem FTP czy utworzyć dodatkowe konta, np. dla agencji SEO. 

Jak sprawdzić adres serwera

Żeby dowiedzieć się, jaki jest adres Twojego serwera musisz poznać jego IP Znajdziesz je w Panelu administracyjnym swojego hostingu, na podstronach takich jak: serwer WWW, zarządzanie DNS itp. Tutaj również powinny znajdować się dane do logowania. 

Jak zalogować się na serwer FTP przez przeglądarkę

Żeby połączyć się z serwerem za pośrednictwem przeglądarki wystarczy wpisać IP serwera, np. ftp://159.69.137.225. lub adres domeny, np. ftp:/adresdomeny. Wówczas pojawi się okno, w którym należy podać login i hasło do serwera FTP. 

Dlaczego agencja SEO prosi o dostęp do serwera FTP

Popularne systemy CMS, takie jak WordPress (pozycjonowanie wordpress), Joomla czy Drupal pozwalają na wprowadzanie zmian na stronie, bez zaglądania w jej kod, tzn z poziomu panelu WP. Niestety, możliwości edycji z poziomu panelu administracyjnego są ograniczone. A to oznacza, że pracownik agencji SEO nie będzie mógł przeprowadzić pełnej optymalizacji SEO strony, bez dostępu do serwera FTP. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, że niektóre strony zostały stworzone wyłącznie na CSS i HTML. Jeśli mamy do czynienia z autorskim systemem, najczęściej wyklucza to edycję kodu witryny w panelu administracyjnym. Innymi słowy, dostęp do serwera FTP umożliwia wprowadzenie wszystkich zaleceń optymalizacyjnych, co ma ogromne wpływ na cały proces pozycjonowania i jej widoczność w Google. 

Serwer FTP czym jest i jak znaleźć do niego dostępy — podsumowanie

Jeśli masz problem z zalogowaniem się na serwer FTP albo nie możesz znaleźć danych potrzebnych do logowania, koniecznie skontaktuj się z supportem dostawcy hostingu. Dostęp do serwera FTP to pierwsza rzecz, o którą poprosi Cię agencja, dlatego warto przygotować sobie te dane wcześniej, by specjalista mógł, jak najszybciej zacząć prace optymalizacyjne. Jeśli przechowujesz na serwerze poufne dane, poproś agencję SEO o podpisanie umowy o poufności. Pamiętaj, że jeśli odmówisz udzielenia dostępu do serwera FTP lub nie wdrożysz zaleceń optymalizacyjnych samodzielnie, utrudniasz prace specjaliście. W takim przypadku trudno będzie liczyć na zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. 

 

Popularne wpisy:

trendy marketingowe 2020 pozycjonowanie czy google adwords  ctr content  grupa docelowa backlinks google cache canonical frazy kluczowe google panda pingwin google posty na fb crawler pozycjonowanie stron pozycjonowanie stron Toruń marketing szeptany reklama na facebooku data center agencja seo pozycjonowanie wrocław pozycjonowanie rzeszów pozycjonowanie stron ile kosztuje jak wypozycjonować stronę pozycja strony w google google seo pozycjonowanie długi ogon filtr google pozycjonowanie stron Radom internal wyszukiwanie głosowe google pozycjonowanie stron za granicą pozycjonowanie Białystok trust rank pozycjonowanie google maps blog o marketingu tanie pozycjonowanie poznań znaczenie emotikon jak wyszkiwać w google 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments