Dostosowanie stron internetowych do standardu WCAG 2.1 — co warto wiedzieć

Dostosowanie stron internetowych do standardu WCAG 2.1 — co warto wiedzieć

Zapytaj o ofertę

Internet stał się tak powszechny, że trudno dziś znaleźć kogoś, kto nie ma do niego dostępu. A jednak. Jeśli strona internetowa nie jest dostosowana do osób z niepełnosprawnością, np. z dysfunkcjami wzroku, staje się dla nich praktycznie bezużyteczna. Oznacza to, że niepełnosprawni użytkownicy sieci są pozbawieni dostępu do informacji, których źródłem jest internet. By zapobiec wykluczeniu cyfrowemu powstał WCAG 2. Co to takiego? Czym właściwie jest dostępność? Kto ma obowiązek dostosowania stron i aplikacji do potrzeb osób z niepełnosprawnością? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Jak wdrożyć standardy WCAG 2.1

Sprawdź naszą ofertę

Strona dostępna dla osób niepełnosprawnych — czyli jaka

Wiele słyszy się o potrzebie dostępności i likwidacji barier architektonicznych (dla osób z dysfunkcjami wzroku) czy instalacją pętli indukcyjnych (dla osób niesłyszących i niedosłyszących). A na czym polega dostępność w przypadku stron internetowych? Chodzi o to, żeby każdy użytkownik sieci mógł na takiej stronie lub w aplikacji mobilnej, wykonać bez problemu wszystkie czynności i żeby mógł zapoznać się z jej zawartością. Bez względu na:

  • rodzaj urządzenia (telefon, laptop)
  • szybkość połączenia 
  • warunki (np. słabe oświetlenie, gwar)
  • dysfunkcje (np.słaby wzrok, problemy poznawcze).

Jak widzisz, kwestia dostępności nie ogranicza się wyłącznie do osób z niepełnosprawnością.

WCAG 2.1 — co to jest 

WCAG 2.1 to zbiór zasad, który określa minimalne standardy dostępności treści internetowych, a co za tym idzie — stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. WCAG 2.1 reguluje Ustawa o dostępności cyfrowej instytucji publicznych (znowelizowana 23 maja 2019 roku). Ustawa ta ma zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu, dyskryminacji, a także zapewnić powszechny dostęp do informacji

Kryteria dostępności strony internetowej

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas

Kryteria dostępności strony internetowej

Nie ma co ukrywać, że zapewnienie pełnej dostępności, szczególnie w przypadku starszych stron WWW może być trudne. Właśnie dlatego na początku wprowadzono trzy poziomy dostępności:

  • kryteria na poziomie A — poziom obligatoryjny: kryteria sukcesu muszą być spełnione, inaczej niektórzy użytkownicy zostaną pozbawieni dostępu do informacji umieszczonych na stronie
  • kryteria na poziomie AA — poziom rekomendowany: kryteria sukcesu powinny być spełnione, w przeciwnym razie, niektóre grupy osób będą miały utrudniony dostęp do informacji znajdujących się na stronie WWW,
  • kryteria na poziomie AAA — najwyższy poziom: kryteria sukcesu, który zapewni dostęp do informacji wszystkim użytkownikom.

Aktualizacja ustawy nieco zmieniła sytuację. Obecnie obowiązującym poziomem jest AA, który jeszcze kilka lat temu był traktowany jako rekomendowany. 

Jak wdrożyć standardy WCAG 2.1

Nowelizacja ustawy nakłada na instytucje publiczne następujące obowiązki:

  • obowiązek dostosowania wielkości fontu do potrzeb osób niedowidzących
  • zastosowanie odpowiedniego kontrastu i wielkości, jeśli chodzi o grafikę 
  • możliwość wielokrotnej zmiany wpisanych w formularzu danych
  • możliwość wyłączenia dodatkowych czujników (dla użytkowników z problemami motorycznymi)
  • możliwość alternatywnego wpisywania danych oraz interakcji z interfejsem (dla osób niewidomych i niedowidzących).

Żeby strona mogła zostać uznana za zgodną ze standardami WCAG 2.1, nie wystarczą testy o charakterze technicznym. Najważniejszy jest bowiem test empiryczny, doświadczenie użytkowników, np. osób z konkretną niepełnosprawnością.

Strona dostępna dla osób niepełnosprawnych — czyli jaka

Dowiedz się więcej!

Dostosowanie stron internetowych do standardu WCAG 2.1 — cena

Koszty dostosowania strony do standardów WCAG 2.1 zależy od tego, czy chodzi o stworzenie nowej witryny, czy rozbudowę już istniejącej. W tym pierwszym przypadku, cena strony WWw dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością, nie będzie wyższa od wykonania od tej, która nie spełnia wymagań WCAG 2.1. Jeśli chodzi natomiast o przebudowę strony, która już działa, zapłacisz za dwie rzeczy: audyt dostępności oraz wdrożenie zaleceń. Cena takiej usługi zależy od wykonawcy, ale zawsze warto wybrać firmę, która ma już w tym doświadczenie. 

Dostosowanie stron internetowych do standardu WCAG 2.1 — podsumowanie

Żyjemy w świecie, w którym każdy walczy o swoje prawa. Choć obowiązek, o którym pisaliśmy wyżej dotyczy wyłącznie instytucji publicznych, pamiętaj, że niepełnosprawni użytkownicy internetu to tacy sami klienci jak ci pełnosprawni. Jeśli Twoja strona internetowa będzie dla nich niedostępna, stracisz szansę na ich pozyskanie.

Popularne wpisy:

pozycjonowanie czy google adwords  ctr content  grupa docelowa backlinks google cache canonical frazy kluczowe google panda pingwin google posty na fb crawler pozycjonowanie stron pozycjonowanie stron Toruń marketing szeptany reklama na facebooku data center agencja seo pozycjonowanie wrocław pozycjonowanie rzeszów pozycjonowanie stron ile kosztuje jak wypozycjonować stronę pozycja strony w google google seo pozycjonowanie długi ogon filtr google pozycjonowanie stron Radom internal wyszukiwanie głosowe google pozycjonowanie stron za granicą pozycjonowanie Białystok trust rank pozycjonowanie google maps blog o marketingu tanie pozycjonowanie poznań znaczenie emotikon jak wyszkiwać w google spam blog narzędzia do analityki internetowej metatag  black hat seo pozycjonowanie opole optymalizacja pod wyszukiwarki pozycjonowanie stron firmowych pozycjonowanie szerokie

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments