Strona zainfekowana wirusem? — co zrobić

Strona zainfekowana wirusem? — co zrobić

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas

Mówi się, że internet to okno na świat. Dzięki niemu przestała liczyć się dzieląca nas odległość. W ułamek sekundy sieć daje nam dostęp do takiej liczby informacji, o której naszym rodzicom czy dziadkom nawet się nie śniło. Dziś, bez wychodzenia z domu możemy załatwić mnóstwo spraw urzędowych i zrobić zakupy. Niestety, rozwój technologii ma także swoją ciemną stronę. Przyczynił się bowiem do cyberprzestępczości. Pomimo upływu lat, włamania i zawirusowanie stron internetowych to wciąż duży problem. Jak mu zapobiec? Co zrobić, kiedy Twoja witryna stanie się celem ataku hakerskiego? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Strona z wirusem — jak się ustrzec

Dowiedz się więcej!

Strona z wirusem — jak się ustrzec

Stare porzekadło głosi: Przezorny zawsze ubezpieczony. I faktycznie coś w tym jest. Jeśli dobrze zabezpieczysz swoją stronę, nie będziesz musiał walczyć ze skutkami zawirusowania witryny. Nie mówimy tutaj o jakiś zaawansowanych technikach, rodem z filmów science fiction. Mamy na myśli podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których administratorzy stron internetowych często zapominają.

1. Aktualizacja wtyczek

Jest to szczególnie ważne, jeśli masz postawioną stronę na popularnym CMS-ie, takim jak WordPress czy Joomla. Brak aktualizowania systemu do najnowszej wersji grozi bowiem powstaniem luk bezpieczeństwa. A te z kolei — do powstania skryptów, które umożliwiają wykorzystanie tych luk do zawirusowania strony.

2. Twórz silne hasła 

Twórz hasła, posługując się przypadkowym ciągiem znaków. Unikaj daty urodzenia czy imion (własnych i najbliższych). Nie zapamiętuj haseł na komputerze i zmieniaj je co kilka miesięcy. Częstym błędem jest również brak zmiany hasła po wrzuceniu strony na serwer. Domyślne login i hasło to najczęściej: admin. W takiej sytuacji Twoja strona internetowa stanie się łatwym łupem dla cyberprzestępców. 

Zainfekowana strona WWW — skutki

Zapytaj naszego konsultanta o opinię

Zainfekowana strona WWW — skutki

Skutki zainfekowania witryny internetowej są opłakane. Google bardzo szybko wykryje to, że witryna została zawirusowana. Efekt? Na stronie pojawi się jeden z poniższych komunikatów:

“Ta witryna może wyrządzić szkody na twoim komputerze Google”. lub “Ta strona może wyrządzić szkody na twoim komputerze”.

“Powitanie” to zapewne skutecznie odstraszy każdego użytkownika, który chciałby odwiedzić Twoją witrynę. Skutkiem będzie praktycznie brak ruchu. A zerowy ruch to brak potencjalnych klientów i sprzedaży. Nie mówiąc już o katastrofie wizerunkowej Twojej marki i spadku zaufania, na które tak długo pracowałeś. Co więcej, najpopularniejsze przeglądarki, wykrywają wszelkie złośliwe oprogramowanie na stronie, więc na Twojej stronie pojawi się kolejny komunikat — o malware w witrynie i próbie ataku. Nie będzie miało znaczenia, czy ktoś wejdzie na stronę bezpośrednio czy z wyników wyszukiwania. Strony z wirusami są na straconej pozycji, zarówno dla Google, jak i użytkowników. Żaden internauta nie chce zainfekować przecież swojego urządzenia, ani tym bardziej, paść ofiarą cyberprzestępstwa. Dlatego komunikat:”Ta strona może wyrządzić szkody na twoim komputerze, skutecznie odstrasza każdego użytkownika”.

Usuwanie wirusów ze stron internetowych

Zapytaj o ofertę

Usuwanie wirusów ze stron internetowych 

Oczywistym jest, że musisz usunąć złośliwe oprogramowanie ze strony. Najczęściej malware “udaje” kod php, html lub javascript. Najlepiej więc zacząć od sprawdzenia, czy pojawiają się takie funkcje, jak eval, base64_decode lub iframe, w przypadku html. Powodem włamania może być, jak już wspominaliśmy, kradzież hasła. Dlatego, jak najszybciej, zmień hasło do serwera FTP. Jeśli masz tendencję do zapamiętywania haseł na komputerze, przeskanuj urządzenie pod kątem wszelkich wirusów i robaków. Kiedy pozbędziesz się złośliwego oprogramowania i będziesz mieć pewność, że witryna znów jest bezpieczna, zmień hasła i zgłoś stronę w Google Search Console (sekcja “Problemy dotyczące bezpieczeństwa”). Jeśli weryfikacja zakończy się sukcesem, otrzymasz powiadomienie o treści: “Anulowawaliśmy ręczne działania antyspamowe”. Usuń wirusa opinie? Nie trzeba być wróżką, żeby domyślić się, że taka sytuacja jest szalenie stresująca. Na szczęście, po zdjęciu “ręcznych działań antyspamowych” , będziesz mógł odetchnąć z ulgą. 

Usuwanie wirusów ze stron internetowych — podsumowanie

Zawirusowanie strony grozi przejęciem witryny, a także poufnych informacji, takich jak dane Twoich klientów. Dlatego zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby Twoja witryna nie była podatna na ataki hakerskie. Zadbaj o to, aby oprogramowanie było aktualizowane na bieżąco. Systematycznie zmieniaj hasło, a nie otworzysz furtki, przez którą wejdą cyberprzestępcy.

Popularne wpisy:

pozycjonowanie czy google adwords  ctr content  grupa docelowa backlinks google cache canonical frazy kluczowe google panda pingwin google posty na fb crawler pozycjonowanie stron pozycjonowanie stron Toruń marketing szeptany reklama na facebooku data center agencja seo pozycjonowanie wrocław pozycjonowanie rzeszów pozycjonowanie stron ile kosztuje jak wypozycjonować stronę pozycja strony w google google seo pozycjonowanie długi ogon filtr google pozycjonowanie stron Radom internal wyszukiwanie głosowe google pozycjonowanie stron za granicą pozycjonowanie Białystok trust rank pozycjonowanie google maps blog o marketingu tanie pozycjonowanie poznań znaczenie emotikon jak wyszkiwać w google spam blog narzędzia do analityki internetowej metatag  black hat seo pozycjonowanie opole optymalizacja pod wyszukiwarki pozycjonowanie stron firmowych pozycjonowanie szerokie

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments